Özel Çağdaş Anasınıfı-İlkokul- Ortaokul İletişim Numarası: 0222 310 00 80
07Haziran 2017
5. Sınıf Öğrencilerimizin Çanakkale Gezisi

Özel Çağdaş Ortaokulu 5. sınıf öğrencileri Müdür Yardımcısı Oğuz Turan, İngilizce öğretmenleri Bülent Özcan, Nilüfer Mescioğlu, Parisa Ziari Berberoğlu ve Işıl Öztürk rehberliğinde Çanakkale’ye iki günlük bir gezi yaptılar.

Gezinin ilk gününde Balıkesir’in Havran ilçesine bağlı Seyitonbaşı köyüne giden gezi kafilesi burada hem otantik bir nalbant dükkânını ziyaret etti hem de bizzat mezarı başında Seyit Onbaşı’nın torunundan Çanakkale Muharebeleri hatıralarını dinlediler. Daha sonra Küçükkuyu’ya giden kafile burada bir Zeytinyağı müzesini ziyaret etti ve oradan Behramkale’ye geçerek rehber eşliğinde Antik Liman ve Assos harabelerini gezdi. Daha sonra otele yerleşen kafile burada rehberimiz Gürsel Gedik’ten Çanakkale Muharebeleri ve Gelibolu Tarihi Alanı ile ilgili bilgiler aldı ve hikayeler dinledi.

Gezinin ikinci günü sabahı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı’na geçildi. Burada sırasıyla Koçadere Hastanesi Şehitliği, 57. Piyade Alayı Şehitliği, Bigalı Köyü, Anafartalar Ovası, Conkbayırı, Fransız Şehitliği, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi ve Şehitler abidesi gezildi.

Özel Çağdaş Ortaokulu 5. Sınıf öğrencileri bu gezi ile vatanları için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan kahraman Türk askerlerinin hatıraları ile buluştular; dünya tarihini değiştiren, Milli Mücadele’nin ışığını yakan ve Mustafa Kemal Atatürk'ü tarih sahnesine çıkartan Çanakkale zaferini tüm boyutlarıyla öğrenme imkânı buldular.

 

 


 Özel Çağdaş Okulları | Eskişehir